تعمیر موتورخانه و شوفاژ

زمانی که نام موتورخانه را می شنویم ، فضایی پیچیده و گیج کننده در ذهن ما بوجود می آید. در صورتی که سیستم پیچیده موتورخانه و تاسیسات از اجزای ساده ای بوجود آمده است که ممکن است در نگاه اول آن را پیچیده جلوه دهد. آگاهی از ساختار موتورخانه کمک می کند که شما بتوانید به راحتی آن را تعمیر و یا نگهداری کنید. سرویس موتورخانه به اندازه ای حائز اهمیت است که اگر صحیح سرویس شود جلوی بسیاری از خطرات را میگیرد و حادثه های پیش رو را کاهش می دهد. سال هاست که در سرتاسر جهان برای گرمایش و تولید آب گرم مصرفی از موتورخانه و یا سیستم های گرمایشی دیگر استفاده می شود. که در کشور عزیز ما هم در بیشتر منازل و ساختمان ها و برج های مسکونی از این سیستم گرمایشی استفاده میشود.

موتورخانه چیست ؟


در برخی از ساختمان های تجاری مسکونی و اداری یا… تمامی تجهیزات تاسیساتی گرمایشی در یک فضا قرار می گیرد که این گردآوری در یک مکان کنترل آن را آسان تر می کند. به این محل موتورخانه می گویند. در موتورخانه قسمت هایی که دارای نشانه های خطر هست باید حداقل هر سال یکبار بررسی شوند. در موتورخانه ممکن است خطرات متفاوتی وجود داشته باشند بطور مثال اگر سیمی بدون عایق وجود داشته باشد ایراد از نوع صوتی می باشد و یا اگر صداهای غیر طبیعی از شیرها و یا صدای ساییدگی، صدای اتصال و از این قبیل صداها می باشد که باید در صورت مشاهده حتما با تعمیرکار تماس بگیرید. بازدید دوره ای برای موتورخانه سرویس و نگهداری آن به عنوان قلب یک سیستم گرمایشی حائز اهمیت می باشد که این امر باعث افزایش عمر مفید تجهیزات موتورخانه از جمله بویلر منبع آب مشعل و… می شود. رفع عیب موتورخانه به علت حساسیت آن بیش از هر چیز دیگر نیازمند علم و تجربه تعمیرکار است. افراد نا متخصص باید از دستکاری سیستم به شدت خود داری کنند.

طرز کار موتورخانه و تاسیسات آن در ساختمان

طرز کار موتورخانه و تاسیسات آن به این صورت است که پس از اینکه آب از قسمت سختی گیر عبور کرد و وارد بویلر یا همان چیلر شد ، آب گرم یا آب سرد وارد لوله های اتصال جداگانه ای می شود. پس از آن آب وارد پمپ می شود. پمپ آب سبب پمپاژ آب به تمامی لوله های آب گرم و آب سرد می سود. سرمایش و گرمایش آب به وسیله فن کویل و شوفاژ تامین می شود. پس از اینکه آب در سیستم های سرمایشی و گرمایشی تامین شد ، فضای ساختمان یا منزل شما در فصل زمستان ، گرم و در فصل تابستان ، سرد و خنک می شود.